trusstek.sk
heading-icon

Čo je striekaná izolácia?

Narozdiel od fúkanej izolácie - ktorá sa, ako už názov prezrádza, aplikuje fúkaním vybraného materiálu z hadice na miesto, ktoré chceme izolovať - ide o penovú izoláciu, ktorá sa využíva nielen pri izolácii krovov a striech.

Ide o dvojzložkovú tekutú hmotu, ktorá sa nahrieva v špeciálnom prístroji a vyhrievanými hadicami je pod tlakom miešaná v striekacej pištoli a následne nastriekaná na povrch, kde následne niekoľkonásobne zväčší svoj objem. Po niekoľkých sekundách zatvrdne, čím je jej aplikácia dokončená.

Táto pena je známa aj pod názvom PUR pena.

Prečo striekaná izolácia?

Táto dvojzložková polyuretánová pena sa vyznačuje jednou z najlepších tepelných izolácií na trhu.

Takáto striekaná izolácia je jednoduchá na aplikáciu a zároveň nanesená vrstva neobsahuje rôzne dutiny, či medzery. Samotný proces izolácie je v závislosti od rozsahu projektu krátky.

Striekaná izolácia nevyžaduje pravidelnú údržbu. Jej odolnosť voči škodcom, hlodavcom a plesniam prispieva k jej dlhej životnosti.

cenova-kalkulacia

Chcem cenovú kalkuláciu

Druhy striekanej izolácie

Mäkká pena

Je to najčastejšie používaný typ penovej izolácie. Táto pena má otvorenú bunkovú štruktúru, čo znamená, že je paropriepustná – teda “dýcha”. Stále teda výborne izoluje teplo a zvuk, ale vzduch aj vlhkosť prepustí. Skvelé sa hodí k dreveným povrchom, kde drevu dovoľuje prirodzene pracovať.

Polotvrdá pena

Táto pena je akousi strednou cestou. Má z 95% uzatvorenú bunkovú štruktúru. To znamená, že je vodotesná ale stále má veľmi nízku mieru paropriepustnosti. Takisto ako tvrdá pena aj táto dodáva stavbe pevnosť, avšak v menšom pomere.

Tvrdá pena

Tvrdá pena má kompletne uzatvorenú bunkovú štruktúru. Je odolná voči mechanickým vplyvom a stavbe dodáva pevnosť. Neprepúšťa paru ani vlhkosť.

Vďaka týmto vlastnostiam sa primárne používa na izoláciu plášťov pochôdznych striech, či napríklad na izoláciu podláh.